Страница 1 от 1

Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2005, 23:57
от Жоро Пейчев Алексиев
Какво може да се направи срещу един тип, подписал Договор за заем, съпътствуван от Запис на заповед, за получена сума около 12 хил. лева. Как да се противодейства срещу позицията на мошенника - да, аз искам да върна парите , но за момента нямам откъде. Същевременно му предстои сватба, той купува видеостени, скъпи спални, електроника, но всичко на името на майка си. И нарочно живее под наем, въпреки че родителите му имат голям апартамент. Ако бъде осъден, ще може ли съдия изпълнител да направи нещо, или въпреки една евентуална присъда всичко ще потъне в блатото на бюрокрацията.

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2005, 00:09
от monteskio
Ситуацията, която описвате не е благоприятна за Вас. Независимо от това Вие имате на разположение предоставените Ви от закона правни възможности. В случай, че лицето получава трудово възнаграждение, имате възможност да го запорирате. След като сключи граждански брак - имате право да насочите пронудителното изпълнение ( в случйа ,ч е е налице изпълнително основание и има издаден изпълнителен лист - две предпоставки за започване на принудително удовлвтворяване) върху вещ или влог семейна имуществена общност. Ако предложеното от мен на този етап не може да се осъществи, то остава възможността да се изчака длъжникът или съпругата му - ( в условията на СИО) да придобие имущество - било чрез сделка, било, чрез наследство и да успеете своевременно да поискате обезпечение, което да осигури и потготви удовлетворяването на Вашето вземане.



Успех!




MONTESKIO

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2005, 16:22
от АТАНАС
Към MONTESKIO и всички във форума,
Честита и успешна 2005г. Все така отзивчиви!!!
В подобна ситуация попаднах и аз. Предоставих на колега и приятел всичките си спестявания в критичен за него момент. Слава Богу имам записи на заповеди /три броя/ за доста големи суми. Падежите им са на различни дати, като първия е на 31. 01 2005г.
Бившия колега и приятел твърди, че не разполага с пари и "активи" на негово име.
Имал желание да върне парите, но нямал възможност!?!
Съпругата му, е страна по договор предоставила терен за изграждане на жилищна кооперация върху наследствен имот. Предстоящ акт 16 и получаване на собственост върху апартамент срещу предоставено право на строеж.
Родителите му имат собствен апартамент. Нямат други преки наследници освен "приятелят" ми.

Моля Ви посъветвайте ме какво да правя? Очаквам помощ от всички във форума, които са компетентни по такъв проблем!

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2005, 16:28
от Гери
Преди обаче да пристъпите към принудително изпълнение, на основание чл.237 от ГПК следва да се снабдите с изпълнителен лист. Това става като подадете Молба до съответния Районен Съд и приложите към нея нотариално заверено копие от ЗЗ (може и оригинал, но предвид как се дават делата същия може и да изчезне от делото, за това ви съветвам да е заверен препис).
Желая ви късмет!
Нещо повече за суми над 5000 лв. съдия изпълнител може да наложи и запор върху документите за задгранично пътуване и така вашия длъжник няма да може да напусне РБ.

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2005, 17:21
от колега
а не е ли необходимо първо да му бъде предявен за плащане
как ще се докаже отказът на длъжника да плати

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2005, 17:50
от Иванчо
Гери, това за задраничното пътуване къде го пише, моля те?

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2005, 18:33
от 363636
"Закон за българските документи за самоличност"

Re: Записът на заповед предсталява ли гаранция

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2005, 19:10
от enigma
Ако записът на заповед не е с клауза за непредявяване, следва задължително да го предявите, иначе тече много кратък давностен срок и става лошо.

Най-добре се обърнете към адвокат предварително по този въпрос. Това са едни от най-сложните проблеми. Издирете след това активите на длъжника за да може да поискате обезпечаване веднага след предявяването и ако счетете, че има от какво да си върнете средсатвата - действайте.