Страница 1 от 1

Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 13:09
от mnmak
Здравейте, казусът е следния:
Сграда в центъра, строена 58ма година. При самото строителство един от апартаментите(по желание на собственика) е разделен на две части. 100% е сигурно, че делението е станало още тогава, по свидетелство на съседи, по-широката стълбищна площадка на етажа( 3 врати, вместо 2, както на всеки друг етаж). Съпругата на архитекта проектирал сградата, живее там и има оригинални работни чертежи( без печат от общината), на които това деление е обозначено. В ДАГ обаче, в документацията на сградата няма одобрен проект с това делене. Има само планове с типов етаж. Самото студио е упоменато само в приемателните документи в няколко изречения. Студиото го има в кадастъра като самостоятелна единица, има си и партиди за ток, парно, студена вода( тази вече я няма).
Аз съм 4ти собственик. Проблемът е следния - в сградата има 2 щранга за студента вода, които вървят по средата на всеки апартамент, така водата в това студио до сега е идвала по отбивка минаваща през другата част на отделения апартамент. Той в момента е притежание на далечни роднини на първоначалния собственик, които имат нескритото желание да купят въпросното студио, но разбира се на символична цена, отделно имат и персонална вражда с предишната собственичка. Естествено за цялата тази ситуация аз не знаех преди да закупя студиото. Когато на тях им стана ясно, че студиото е продадено на други хора, те просто ни спряха водата. Водихме какви ли не разговори, уви няма излизане на глава - хората са си решили, че ще го вземат за без пари( смятат, че им се пада по право, въпреки че е било препродавано 4 пъти). Така, това е малкият проблем - нямаме вода. За да прекараме трябва да минем през общината, разрешение от етажната собственост и т.н., това ще се направи, НО има и по-голям проблем - Цялото студио се вписва в обема на една стая и мокрото помещение(изградено 58ма година, с канализация и т.н.) реално се пада над нормална стая, което е абсолютно забранено по сега действащия ЗУТ. Реално няма как да вземем разрешително за строеж( за изграждане на ВИК през стълбището), без да се разреши този проблем с мокрото помещение, поради простата причина, че добронамерените съседи вероятно ще алармират РДНСК, макар и да не са пряко заинтересована страна, въпросът е спорен, но не ми се рискува . Ходил съм на консултация безброй пъти в ДАГ, уви там всеки има различно мнение как да се подходи... Към момента съм се насочил към търсене на нормативните уредби към 58ма година - ЗТСУ, с цел доказване, че към онзи момент тази ситуация е била допустима, а от там и ДАГ да издадат свидетелство за търпимост... Моля дайте ми съвет, какво мога да направя?

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2013, 18:19
от mnmak
Ето какво намерих днес:

"§ 173. Строителните работи на държавата, обществените организации,
жилищностроителните кооперации и частните лица по изграждане на населените места
се извършват при спазване на Закона за планово изграждане на населените места, този
правилник, Строителните правила и норми и другите разпоредби по приложение на
закона, противопожарните, санитарно-хигиенните правила и норми и всички други
действуващи разпоредби по строителството." http://www.eria-bg.com/ppzpinm.pdf

и после :

"§ 44. Клозети и бани не могат да се разполагат над стаи за живеене
или кухни. Това правило не се прилага за еднофамилни сгради.
(Ал. 2 зал. - ДВ, бр. 13 от 1965 г.)" от viewtopic.php?t=30343

Правилно ли се ориентирам, че щом този параграф е добавен 65та година, то към 58ма не е бил в сила?

За момента нищо не намирам по "санитарно-хигиенните правила и норми" упоменати в § 173 на "ПРАВИЛНИК ЗА ПРИЛОЖЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЛАНОВО ИЗГРАЖДАНЕ
НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА"

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 11:25
от julyanvonemona
Най-напред кажете какво според Вас е "студио", като се стремите да научите дали в тогава действащата нормативна уредба е имало легална дефиниция за такова понятие.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 11:29
от mnmak
Здравейте, по нотариален акт и в кадастъра обекта се води апартамент, предвид размера и вида му обаче, го нарекох "студио" просто чисто условно.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 11:32
от julyanvonemona
mnmak написа:.... просто чисто условно.
Избягвайте да го правите ще си навредите без да искате.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 11:50
от mnmak
Благодаря Ви за съвета.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2013, 18:06
от mnmak
Последно установих следното: Към момента е действал ЗАКОН ЗА ПЛАНОВО ИЗГРАЖДАНЕ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА , като в сила са били "Временни правила за приложенията на ЗПИНМ /обн.. Изв. бр.89/1956г./" или " Правилник за плановото изглаждане на населените места". Уви не намирам нито едно от двете... Някакви идеи?

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2013, 13:53
от emilgrigorov
Ако ателието е упоменато в приемателните документи, може да потърсите вариант във възстановяване на строителни книжа по реда на чл.145 ал.(5).
Приложим е и § 289 ал.(2) - ППЗПИНМ:
§ 289. Узаконяването на заварени строежи се допуска, ако те са могли да бъдат разрешени съгласно с действуващите по време на извършването им разпоредби.
(Ал. 2, изм. - ДВ, бр. 64 от 1965 г.) Строежи (сгради, постройки, преустройства, инсталации, уредби, съоръжения и други работи), направени незаконно до 14 ноември 1958 г. в урегулирани или неурегулирани терени, не се събарят и премахват - освен при условията и по реда на § 276-279, съответно § 294. По силата на тази разпоредба съответните строежи не се узаконяват. Те могат да бъдат узаконени по реда и при условията на алинея 1.

Потърсете си компетентни специалисти: Адвокат и архитект.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2013, 12:49
от julyanvonemona
emilgrigorov написа:Ако ателието е упоменато в приемателните документи, може да потърсите вариант във възстановяване на строителни книжа по реда на чл.145 ал.(5).
Приложим е и § 289 ал.(2) - ППЗПИНМ:
.

При един по сериозен разбор не може да се търси
възстановяване на строителни книжа по реда на чл.145 ал.(5).
ЗУТ. Разпоредбата е свързана с приложното поле на чл.155(1) ЗУТ а от тук и със Закона за националния архивен фонд а там е казано по какъв ред някой архивен документ се счита за унищожен и пр. Иначе ако се разчита на слабото разбиране на "военната музика" - става. В практиката има доста такива "успешни" случаи!

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 10 Сеп 2013, 19:05
от vdggbg
mnmak написа:§ 44. Клозети и бани не могат да се разполагат над стаи за живеене или кухни. Това правило не се прилага за еднофамилни сгради.

Нещо бъркате, май - това правило си съществува още от 1959 г (СПН), а сигурно и отпреди това. Вероятно това е причината въпросното "студио" да не е отразено в одобрените проекти, и в екзекутивната документация.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 16:49
от mnmak
vdggbg написа:Нещо бъркате, май - това правило си съществува още от 1959 г (СПН), а сигурно и отпреди това. Вероятно това е причината въпросното "студио" да не е отразено в одобрените проекти, и в екзекутивната документация.


Здравейте, последните 2 седмици прекарах в търсене и четене на законите и правилниците от периода. Първият, в който се споменава това ограничение, е от 59та година. Сградата е завършена и приета преди това.
Въпросното "студио" е споменато в един приемателен протокол за сградата от комисия, с печати и т.н.

Re: Студио отделено при строежа на сградата 1958г.

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2013, 18:26
от vdggbg
Ще си позволя да Ви дам следния съвет - проследете документите за собственост за въпросния имот назад във времето, до първоначалния акт - онзи, издаден след построяването на сградата. Там, освен евентуалното описание на имота (състои се от ... стая и санитарен възел), измежду изброените представени пред нотариуса документи, би трябвало да намерите и описание на някакви строителни книжа - одобрени проекти, примерно. Това би могло да Ви послужи като косвено доказателство, че "студиото" може да се счита за заварен (по смисъла на § 21 от ЗР на ЗУТ) строеж.