Страница 1 от 1

Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 26 Май 2014, 15:54
от disasterr
Здравейте,

казуса е следния. Мой познат ми зададе въпрос, защото съм 4 курс. Аз нямам отговор, затова се обръщам тук. Осъден е по застрахователно дело да плати 17 000 лв обезщетение на ЗАД Булстард, защото е катастрофирал без ГО. Влязла в сила присъда и доколкото разбрах делото вече е при ЧСИ. Въпроса беше, дали и кога ЧСИ-то ще се насочи към-собствеността и доходите му. Въпроса ми е по-скоро процесуален. Най-просто, кога ще се сетят да запорират заплатата, секвестират имущество и тн... И съответно има ли вариант за 'договорка' с ЧСИ за периодично частично погасяване на сумата, за да не се насочват към заплатата му.
Благодаря предварително за отговорите!

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 26 Май 2014, 16:09
от lukaychev
Ще се "сетят" веднага. ЧСИ-то ще го направи, само ако взискателят иска такова действие. И да, има вариант да плати сумата на части.

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 26 Май 2014, 18:02
от disasterr
Тогава го има варианта да изпревари взискателя ЗАД Булстрад и да внесе определена сума? Тя е процент от главницата или...?
Цялата 'борба' е да не се насочат към заплатата му. Прехвърлил е имуществото си вече.

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 26 Май 2014, 21:34
от kdkrastev1234
Да мине на минимална заплата. И знай, че първо се погасяват лихви/разноски, така че дългът пак ще расте, ако вноските от заплатата са малки

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 31 Май 2014, 21:51
от makiaveli_am
Заплатата дори и да е минималната за страната, пак може да се запорира. Може да се разберете с ЧСИ да се плаща доброволно всеки месец, но по закон трябва да се направи първоначална вноска в размер на 30% от дълга

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 22:19
от didon4i
Не е вярно, че ако заплата е под минимума, може да бъде наложен запор!!!

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 02 Юни 2014, 22:55
от makiaveli_am
Ако пенсията е под минимума не може да бъде наложен запор. За заплатата това не важи. Тези удивителни няма да ти затвърдят мнението като вярно, защото с изпълнение се занимавам и на хора с по 200 лева заплата им налагаме запори, пък какво остава за 340.

Re: Запор и секвестируемост?

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2014, 10:17
от ivanov_p
За заплатата това не важи.


Имам един хитрец дето се е писал на 4 часа и когато му изпратиха запорното счетоводителката върна писмо в питане, дали трябва да удържа от заплатата, при положение, че е под минималната. Всъщност длъжника е реален собственик на дружеството, осъден е като ЕТ, което е заличено, но сега работи през ООД, където се води на 4 часа. ЧСИ-то им отговори, че ще трябва да плаща определен процент от чистото от 260 лв , но 3-4 месеца не е постъпвало нищо. Сега се готвя да съдя ООД-то за всеки месец поотделно, но в ГПК е казано доста точно за минималната заплата и малко ме притеснява да не го отнеса аз.