ocenkabg написа:Идеята ми е в данъчната декларация следва ли да декларирам цялата сума, получена като възнаграждение и ако да - как да сметна колко ще следва да довнасям ?
Да, следва да декларирате целия получен доход, не само дохода, на който сте се осигурявал/а.
В данъчната декларация се определят два вида задължения:
- данъци;
- осигурителни вноски.
Осигурителни вноски се делят на такива по социалното осигуряване и на такива по здравното осигуряване.
В годишната данъчна декларация посочвате целия получен доход, след това приспадате 25% нормативно признати разходи, като разликата (75% от общия доход) служи за база за изчисляване на осигуровките - 14.80% за ДОО, 5% за ДЗПО, 8% за здравни осигуровки и евентуално 3,5 % за Общо заболяване и майчинство, ако сте избрали да внасяте и тези осигурителни вноски.
В Таблица 1 и Таблица 2 към декларацията попълвате в една колона осигурителния доход, върху който сте плащали месечните си осигурителни вноски и който сте декларирали (например във Вашия случай - 560 лв.), а в отделна колона - действителния доход, който сте получил/а. Разликата е разлика за доплащане, която следва да декларирате и довнесете.
След като изчислите общия размер на осигурителните вноски /платени през годината и такива за довнасяне/, изваждате тази сума от размера на дохода /без нормативно признатите разходи/, т.е. от 75% от целия доход за годината, като разликата е данъчната основа, върху която се определя годишният данък общ доход в размер на 10%. Ако имате и други доходи /извън възнагражденията като адвокат/, те също трябва да бъдат декларирани /някои доходи не се декларират/. От годишния данък приспадате авансово внесения за през годината данък /за второ и трето тримесечие, тъй като за първото сигурно не сте подавал/а декларации/, като разликата трябва да се довнесе. По мои сметки реално ДОД е 4,72% от общия доход /след приспадане на нормативно признатите разходи и осигуровките/.
Това е накратко, има и някои особености при попълване на Таблица 1 и 2, но не мисля, че трябва да задълбаваме тук.