Страница 1 от 1

Казус със спряни болнични от НОИ-СО

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2022, 00:01
от kazus_s_noi
Здравейте, предварително се извинявам за дългия пост и ако бъркам термини. Надявам се да съм в правилния раздел.

Август 2020г майка ми претърпя операция и с бавно въстановяване прекара 6 месеца в болничен, като за всяко продължение сме взимали направление от специалист и сме минавали през ЛКК, както му е реда.
Работодателя е регистриран в София Област, а тя е със софийски адрес. При проверка в сайта на НОИ, тя излиза с всички осигуровки изрядни, както в нейния 'профил', така и при проверка-разбивка по месеци. По време на болничните (а и преди, и след) не сме се сблъсквали с проблеми със здравно-осигурителния статус.
НО! Началото на ноември 2020г получихме писмо от НОИ-СО, че ОТКАЗВА изплащането на първите 2 БЛ(работодателя явно ги беше занесъл заедно, по-късно). Веднага, с помощта на адвокат (осигурен от работодателя) обжалвахме, и решението бе променено от 'отказ' на 'спиране на производство по изплащане с Мотив: Извършване на проверка в осигурителя относно коректността на подадените данни по чл.5 ал.4 от КСО'.
Адвоката беше 'от съпричастност' от фирмата, и при последващите обжалвания сме били самостоятелни. За всеки от последвалите болнични получихме писма за 'спиране', и всяко от тях в срок сме обжалвали. Началото на 2021 с помощта на друг адвокат подадохме още една молба за рестартиране на изплащането. Междувременно звъня, ходя на място, и съдействам за провекрата с каквото мога (свързах ги със счетоводителя, който води документите на фирмата, т.н.).
Освен че ни приемат и входират всяка жалба, не получаваме 'ъпдейти' след това, само "проверката продължава".
И, въпросите ми:
1.1. Щом тя е осигурена "по техните думи" и справки и в системата, имат ли право да й спират болничните?
1.2. Можем ли да си търсим правата в съда, и по-точно - има ли смисъл да напъваме, или да чакаме? Говорим за длъжност на минимална работна заплата, не са милиони левове
2. Проблема не е ли между НОИ-СО и работодателя(НОИ-СО споменаха и НАП като участник в проверката)? Защо служител е косвена жертва?
3. Има ли срок такава проверка? В случая е вече над 1 година. Говорих с някакъв 'следовател', който с неприятен тон ми заяви че 'и до анулиране на целия осигурителен статус' можело да се стигне
4. Има ли някаква давност за обезщетение за временна неработоспособност? Трябва ли да 'напомняме' за себе си на някакво време, за да не си помислят, че се отказваме?
5. Могат ли наистина да й 'заличат' последните Х години от този работодател, ако проверката завърши зле? Можем ли да съдим работодателя тогава?

Всякакви съвети и насоки са добре дошли! Най-важни са въпроси 1.1 и 1.2 - да действаме, или да чакаме и №5 (говорим за застрашени години стаж за пенсия). Благодаря за отделеното време, дори само да прочетете.

Re: Казус със спряни болнични от НОИ-СО

МнениеПубликувано на: 27 Яну 2022, 14:54
от guest1
Здравейте!
Само да добавя - в КСО (и останалите нормативни документи) се използва израза „внесени ИЛИ дължими осигурителни вноски“.
Щом едно лице е подлежало на осигуряване (по ТД) - няма значение, дали парите са в сметката на НОИ или ги очакват.

Re: Казус със спряни болнични от НОИ-СО

МнениеПубликувано на: 28 Яну 2022, 21:25
от kazus_s_noi
Здравейте Гост1, и ние така казахме, неколкократно, в почти всяка жалба го има това. И 2-ия адвокат каза, че това не е нормално.

Но да обжалваш пред НОИ и да очакваш разбиране/съгласие е като да чакаш да потече вода от камък. В Китай някакви митове говорят за това, ама никой не го е виждал...