Страница 1 от 1

ипотека на семейно жилище и развод

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2014, 17:11
от tra_la_la
Здравейте!

Интересува ме какви са рисковете да се отнеме жилище от банката ( т.е. тя да го даде на съдия изпълнител за продажба или нещо такова) ако то е упоменато като местоживеене на две непълнолетни деца (с единия от родителите) в решение за развод. Жилището е било ипотекирано по време на брака и двамата, вече бивши съпрузи, са съкредитоискатели.Този, който обитава жилището( с децата) плаща месечните вноски, но закъснява понякога.
Другият (на чието име обаче се води кредита в банката) изисква абсолютно точно плащане всеки път, като отказва да се съобрази с причините за временното закъснение(не, че принципно е хубаво да се закъснява). Също така отправя заплахи, че ще поиска предсрочно погасяване (еднолично) от банката .Имотът не е поделен при развода.

Благодаря предварително на отделеното време за отговор!

Re: ипотека на семейно жилище и развод

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 12:26
от ivanov_p
Не се разбра на кого е жилището?
Без договор с банката може да се говори напосоки, но като цяло до развода кой платил-платил, след развода платилият по-голямата част от вноските има обратен иск срещу другия в случай, че се стигне до продажба на жилището. Ако жилището е купено с кредита може да претендира за принос при делбата. Ако не е купено с кредита. Децата нямат отношение към продажбата и тя се извършва. Според мене, в документите може да пише друго.

Re: ипотека на семейно жилище и развод

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 12:48
от tra_la_la
Жилището е обща собственост с равни квоти след развода с право на ползване на единия родител и децата,и след развода (че и преди това)единствено останалият в него плаща вноските по кредита. Закупено е с кредит + първоначална вноска , като всички средства са придобити по време на брака. А и тук изобщо за момента не става дума за делба, а по-скоро за предпазване от мръсни номерца. Но това явно си е част от "чара" на ситуацията.

Re: ипотека на семейно жилище и развод

МнениеПубликувано на: 10 Яну 2014, 13:04
от ivanov_p
Аз не знам как става предпазване от "мръсни номерца", даже не знам значението на израза, но тук може да има колеги, които са го учили.

и след развода (че и преди това)единствено останалият в него плаща вноските по кредита.


"Че и преди това" как успяхте да го впишете в решението по бракоразводното дело? Това, че "единствено останалият в него плаща вноските по кредита" в решението ли е или вие с мъжа си го решихте на чашка кафе?