Страница 1 от 1

Представителна власт на особен представител

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2015, 14:41
от bird_of_paradise
Колеги, имам един въпрос: какъв е обема на представителната власт на особен представител, назначен по реда на чл. 47, ал.6 ГПК и конкретно: един такъв представител има ли право да сключва споразумение за прекратяване на брак по взаимно съгласие?
Личното ми мнение е отрицателно- по чл. 47, ал.6 представителството е привременно, за да може да продължат съдопроизводствените действия( основно и само заради това) до момента, в който самата страна не се яви лично, или не упълномощи изрично представител ( което, вярно може да не се случи никога), но пък се намират тъдява редица съдебни актове, където е допуснато, което обуславя извод, че властта му е идентична с тази, която би дала лично самата страна в едно изрично пълномощно по реда на чл. 34 ГПК.
Е, да де, ама пак не е така- участието на страните при развод, съгласно чл. 330 ГПК- лично ( вярно е, че ползвам изрични пълномощни, с нотариално удостоверяване на споразумението и прочее доказателства за липсата на страната), но все таки намирам, че особения има общи пълномощия, но няма представителна власт, както при изричното упълномощаване.

Несъгласни?

Re: Представителна власт на особен представител

МнениеПубликувано на: 29 Юли 2015, 14:53
от Melly
Мисля, че няма власт да сключва споразумение за развод, ако не са му делегирани от страната изрично такива правомощия и същата да е в обективна невъзмжност (вкл. доказанелства) да се яви лично в о.с.з.
Не съм ровила в практиката, но това е мнение, продиктувано от принципа, че само страна по делото или упълномощен негов представител с конкретни права (в случая да сключи споразумение, а и не само това, а и текста на самото споразумение) може валидно да се разпореди с предмета на делото.
В хипотезата на назначен особен представител горното не намира приложение поради причина, че страната е в неизвестност - както за съда и за ищеца, така и за особения представител. Според мен.