Pause написа:Двете производства са различни и относително самостоятелни .Временното настаняване на детето извън семейството като крайна мярка по административен ред се извършва след изчерпване на всички възможности за закрила в семейството.Заповедта на директора на ДСП също подлежи на обжалване пред съответниятАС.Привременните мерки не се ползват със СПН затова няма обусловеност в проезводствата ,също така в едномесечен срок от издаването на заповедта ДсП прави искане пред РС за настаняване по съдебен ред за което съда определя и срок и изисква декларации за съгласие или несъгласие удостоверени от бабата и дядото на детето също и тяхната годност.
Принципно съм съгласна с това, но...
колкото и да са самостоятелни са свързани едно с друго. Първо, ако настаним детето до навършване на пълнолетие, както ми се е случвало няма смисъл да даваме упражняването на род.права на когото и да било, защото ще се стигне до 2 противоречиви съдебни акта и единият подлежи на отмяна- поне според мен.
После привременните мерки подлежат на изпълнение така както съдебното решение и са задължителни за страните,нищо че имат временен характер до влизане в сила на съд.решение, но не значи че не са задължителни за страните- ако детето е настанено при баба и дядо получената издръжка е некоректно получена и платена. Така че е разумно едно от двете неща да отпадне, за да не стигаме до правни парадокси поради ината на този или онзи.
Това дали ДСп ще подаде молба в съда в 1 мес срок не се сещам на какъв вид контрол подлежи, така че заповедта може да си виси като адм. акт доста време и дело да не се входира.Вече мина повече от месец и няма такова. Адм. съд хвърли делото за след 2 месеца, така че заповедта си остава валидна още 2 месеца.
Сега ми кажете какво става ако съдът в едни състав напише предоставя упражняването на род правана майката и в друг състав напише настанява детето при баба и дядопримерно за 2 год? Имаме два съдебни акта за едно и също дете - кое подлежи на изпълнение? И какво се случва ако майката не упражнява родителските си права както е постановил първия състав?
Ами да няма връзка - хубаво но има последици.
Значи някой може да пусне на майката жалба до прокуратурата че тя не изпълнява едното решение и тя какво ще каже да ама има друго- детето е настанено при баба и дядо и затова не го изпълнявам. И какво от това- те нали нямат връзка. Илибабата и дядото- го дадат на майката но не си изпълнят тяхното решение. Все пак имаме едно дете.
Възможно е всеки от съставите да си реши каквото си иска, но това не значи, че могат да съществуват успоредно два такива съдебни акта- поне според мен.