Страница 1 от 1

Права на бабата и дядото относно внуче в чужбина

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2017, 15:16
от isivarb
Здравейте,
Надявам се на помощ по един много мъчителен казус.
Моя приятелка загуби дъщеря си на 33 години. Тя беше омъжена за малтиец. От нея остана момиченце, което в момента е на 7 години. След смъртта на майката, бащата, малтиец отведе детето в Малта и вече три години отказва всякакъв контакт на детето с българското семейство на майката. Те дори не знаят къде живее детето и добре ли е.
Детето е с две гражданства.
Моите познати са правили всякакви опити у нас за помощ от МВнР, от консулството ни в Малта, но всичко е безуспешно.
Имате ли идея за каквато и да е помощ? Те искат само да имат понякога някакъв контакт с детето, да не забравя майка си и баба и дядо.
Благодаря предварително.

Re: Права на бабата и дядото относно внуче в чужбина

МнениеПубликувано на: 20 Фев 2017, 16:01
от bobi9
Трябвало е да потърсят компетентна помощ още при преместването на детето. С две думи най-правилният съвет е, ако наистина държат да виждат това дете трябва да потърсят адвокат с опит в международното частно право, който ще провери случая и какви са им шансовете. Най-вероятно няма и да е евтино.
По българската правна система, имат право да виждат детето, но в случая компетентен да се произнася най-вероятно ще е малтийският съд, и приложимото право също най-вероятно ще е малтийското и от него ще зависи дали ще може да им се определи режим на лични отношения.

Re: Права на бабата и дядото относно внуче в чужбина

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2017, 15:22
от isivarb
Малтийски адвокат им е отговорил, че ако бащата се грижи добре за детето, (в което бабата и дядото вярват, че е истина), не може да бъде задължен да им даде възможност за лични контакти.
Къде да потърсят добър адвокат по международно право, имате ли идея?

Re: Права на бабата и дядото относно внуче в чужбина

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2017, 17:04
от sotkanin
Не съм юрист , но до колкото съм запозната по въпроса, случаят би трябвало да се разглежда по законодателството на държавата , в която се намира детето в момента .