jhoro написа:И защо не - някой АДВОКАТИН, да поработи малко безплатно? Ще обеднее ли?
Ама не! Повечето Бг адвокатини са „отворили едни уста и искат да лапнат целия свят. Никой не е отнесъл нищо оттатък. Голи идваме на тоя свят и голи си отиваме.” Познато ли Ви е?
Аз всеки месец плащам два наема - за квартирата и за офиса. И аз искам да не ги плащам, но ако не ги платя, ще отида на улицата.
Освен това всеки месец плащам и осигуровки на НАП. И аз искам да не ги платя, но ако не ги платя, НАП ще ми запорира това, което имам.
Всеки месец си плащам ток, вода, топла вода, сградна инсталация, телефон и интернет+кабелна телевизия; членски внос. Ако закъснея и един ден, ще ми спрат телефона, ще ми спрат тока, ще ми спрат интернета.
Никой от гореизброените "бирници" не ме пита аз как осигурявам средствата за своите разходи. Нямам избор - трябва да ги платя. Но за да ги платя, някой преди това трябва да ми ги даде. Единият вариант е да седна с паничката на Света Неделя и да чакам някой да се смили да ми даде милостиня. Или да се моля на държавата /ако даде/.
Другият вариант е да работя. И аз го правя. Но не просто да работя, но и да вземам пари за това. Защото ако работя за без пари, няма да мога да си покрия разходите.
И аз искам да имам толкова доходи, че да мога да си позволя да работя pro bono. Реално в много случаи точно това се случва - например напишеш съответната жалба/искова молба и после клиентът почва да те лъже, че сега не може да плати, но после ще плати.
Но нямам тази възможност, jhoro. Ако Вие имате тази възможност - добре.
Между другото - Вие къде работите? На заплата ли сте? Работите ли pro bono?
И малко да Ви образовам /явно не сте адвокат/:
Закон за адвокатурата:
Чл. 36. (1) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има право на възнаграждение за своя труд.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Размерът на възнаграждението се определя в договор между адвоката или адвоката от Европейския съюз и клиента. Този размер трябва да бъде справедлив и обоснован и не може да бъде по-нисък от предвидения в наредба на Висшия адвокатски съвет размер за съответния вид работа.
Чл. 132. Дисциплинарно нарушение е виновното неизпълнение на задълженията по този закон и Етичния кодекс на адвоката, на наредбите и решенията на Висшия адвокатски съвет и на решенията на адвокатските съвети и общите събрания, както и:
.......
5. уговаряне на възнаграждение от клиенти, по-ниско от предвиденото в наредбата на Висшия адвокатски съвет за съответния вид работа освен в случаите, когато в този закон и в наредбата е предвидена такава възможност;
Чл. 133. (1) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) За извършено дисциплинарно нарушение на адвоката, както и на адвоката от Европейския съюз се налагат следните наказания:
1. порицание;
2. глоба от една до осем минимални работни заплати;
3. лишаване от право да бъде избиран в органите на адвокатурата за срок от една до три години;
4. лишаване от право да упражнява адвокатска професия за срок от 3 до 18 месеца;
5. лишаване от право да упражнява адвокатска професия за срок до 5 години при повторно нарушение.