Страница 1 от 1

Право на собственост след развод и ипотека!

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2020, 18:59
от krestevpeter
Здравейте! Закупихме жилище с ипотека по време на брака! Вноските се отдържат от заплатата на съпругата ми! След 6-7 месеца ипотеката свършва, но ние се разведохме преди месец по взаимно съгласие без да намесваме имотни претенции! Стандартен развод със съгласие за ползване на имота и издръжката на другото ми непълнолетно дете! От 20 години сме женени, но последните години не консумираме брака си! И от както сме разделени физически всеки месец изпращам пари на нея с нагледни банкови документи! Без задължение да го правя! Дъщеря ми е вече пълнолетна и е приета първи курс в държавен немски университет тази година! За последните няколко месеца към банковата сметка на пълнолетната ми дъщеря съм превел около 3000 евро! Бившата ми вече съпруга твърди, че нищо не съм дал, жилището го плаща тя и не мога да имам претенции към него защото тя го плаща! Документално имам изпратени над 15 хиляди лева по банков път към нея без да упоменавам за какво са! Просто пращах пари за децата си и нея! В основание за плащане винаги пишех "захранване сметка" !
Какви права имам за да отстоявам правото си на собственост върху 1/2 от имота? В нотариалния акт е записано, че ние двамата като съпрузи купуваме имота от човека Х, на който ще му бъде изплатена чрез ипотечен кредит от банка Хххх.
В банковия кредит съпругата ми е описана като кредитополучател, а аз като солидарен длъжник!

Re: Право на собственост след развод и ипотека!

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2020, 21:23
от jhoro
Здрасти! Сори за ситуацията - пък може и да е за добро!
...... му на кредита - виж какво пише в нотариалните актове. Кой, каква собственост притежава!
Иначе - обезпечението (ипотеката), вноските (съвместният принос има много форми), основанията за преводите ... това са подробности!

Re: Право на собственост след развод и ипотека!

МнениеПубликувано на: 27 Окт 2020, 23:38
от kalahan2008
В бракоразводното решение постигнато ли е съгласие относно общия имот? Ако не се споменава собствеността върху имота /не ползването, което обикновено се предоставя на родителя, на когото е поверено детето/, значи след развода всеки един от вас притежава по 1/2 и не следва да доказвате нищо на този етап. В срок от 1 година от бракоразводното решение съпругата Ви може евентуално да предяви иск за по-голям принос за придобиването на апартамента, въз основа на което да претендира по-голям дял от апартамента. Ако се стигне до такъв иск, можете да доказвате с платежните преводи, че сте заплащал тези суми и реално ипотеката е платена и с Ваши средства, т.е. че съпругата Ви няма по-голям принос.

Re: Право на собственост след развод и ипотека!

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2020, 00:06
от nikodim77
Рядко давам съвет само и единствено да се ползва адвокатско съдействие, без да дам някой и друг ред – коментар, но във Вашия случай намесата на адвокат е крайно-наложителна!
Тук няма как да се гадае за крайният изход на казусът Ви, а в крайна сметка последната дума е на съда!

пп. докато съм пишел постът си Калахан Ви е отговорил изчерпателно.