И на мене ми се вижда правилно да е така, както мислите всички
![Embarassed :oops:](./images/smilies/icon_redface.gif)
.
183 криминализира неизпълнението на установено със сила на пресъдено нещо задължение, предвидено в закона.По тази логика, искът следва да се яви недопустим, защото има влязла в сила съдебно решение на граждански съд.Деянието е чисто бездействие.
Е ли деликт неплащането на издръжка?Длъжникът дължи и без деянието, по СР.Това престъпление резултатно ли е или е безвредно
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
Ако е вредно, как обосноваваме недопустимост на ГИ?И кое е вредата?
Ако е резултатно - престъпния му резултат само "изпадането в забава ли е" или и още нещо
![Smile :)](./images/smilies/icon_smile.gif)
.
Кое ме смущава
ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 7 ОТ 04.11.1985 Г. ПО Н. Д. № 4/1985 Г., ПЛЕНУМ НА ВС
2. Разпоредбите на чл. 78а НК не могат да се приложат за престъпленията по чл. 183, ал. 1 и 2 НК, защото издръжката не е изплатена и няма възстановяване на имуществените вреди по смисъла на чл. 78а НК. В случаите на чл. 183, ал. 3, предл. 1 НК, когато е изпълнено задължението за издръжка и не са настъпили други вредни последици, чл. 78а НК е също неприложим, защото деецът се освобождава въобще от отговорност.
Член 78а НК обаче може да се приложи при деянията:
а/ по чл. 183, ал. 3 предл. 1, когато от неплащането на издръжката са настъпили и други вредни последици за пострадалия;
б/ по чл. 183, ал. 3, предл. 2, когато лицето вече е освобождавано от наказателна отговорност поради несвоевременно изпълнение на задължението за издръжка, след това извърши ново престъпление по чл. 183, ал. 3, предл. 1, но в предвидените срокове изплати издръжката.
Има ли имуществени вреди при неплащане издръжката ? Излиза да има.В причинна връзка ли са с наказателнопротивоправното бездействие? Са .
Какво се получава тогава - на деликтно основание по 45 ЗЗД се претендира обезвреда за неплатената издръжка, макар деецът да има влязло в сила решение, но на друго основание - това е задължение по закон/ същия този въпрос много ме тормози и при данъците
![Embarassed :oops:](./images/smilies/icon_redface.gif)
/.По 45 основанието е деликтното поведение.
та ако трябва да се обоснове допустимост на иска и в двата случая - и при данъците, и при издръжката по 183, може би трябва да се изхожда от различното основание/ раличните въможности за защита на един и същи интерес/.
Един и същи ищец може да разполага с няколко възможности за защита.Дължи му се "едно и също нещо", но на различни основания.
Примерно - застраховател по каско - ПТП: 1.може да претендира срещу застрахованателя по ГО, 2.да предяви иск срещу делинквента/ е тука вече му е малка възможността с изм.КЗ/, 3.срещу неговия работодател.
Интересът е един, основанията - различни.Лош пример - лицата-длъжници са различни.
Измама, пълномощник на продавач с неистинско пълномощно, пострадалият купувач може да претендира по 55, като дадено без основание, по ГП път, връщане на даденото.
Пострадалият - купувач обаче може и да претендира на деликтно основание, по 45, претенцията и в двата случая удовлетворява един и същи интерес/почти/.Тука платеното на измамника е част от вредите, нали?/ да не кажа направо си е равно на вредите за целите на наказат.процес/
Недопустим ли е искът по 45 в наказат.процес , ако единият - по 55- е заведен пръв в граждански съд, при все че това е иск на различно основание?
Абсолютно няма спор, че кредиторът няма да може да събере два пъти едно и също нещо в изпълнителен процес, защото това вече е неоснователно обогатяване.Но да се сдобие с два осъдителни диспозитива за вземане на две различни основания е възможно?
Просто се чудя как може да се обоснове допустимост на такъв ГИ Не съм сигурна дали е така
![Embarassed :oops:](./images/smilies/icon_redface.gif)